مقدمه :

متعلق به تیره کدوییان، گیاهی است علفی یکساله ، با ساقه کرکدار و خزنده ، ریشه محکم که گلهای نر و ماده آن جدا از هم بر روی گیاه قرار می گیرند. گیاهی پیچیده یا بالا رونده ، برگ بزرگ و پوشیده از كرك که گلها به رنگ زرد و پنج لبی می باشند.گلهای ماده کوتاهتر از گلهای نر می باشند. ابتدا گلهای نر به صورت دسته ای و سپس گلهای ماده به طور جداگانه ظاهر می شوند.میوه گوشت دار ،درشت و کروی شکل و یا کم و بیش کشیده است. میوه رسیده به رنگ زرد یا سبز زرذ می باشد. داخل هر میوه 400تا500 عدد دانه به رنگ سبز تیره یا زیتونی است. اطراف  دانه ها را پوشش شفاف  و ظریفی احاطه می کند. وزن هزار دانه آن 100تا300 گرم است.

چکیده :

در گذشته بصورت سنتی از دانه های کدوی تخم کاغذی برای دفع کرم کدو استفاده می شد . بعدها تحقیقات نشان داد که دانه های این گیاه و روغن حاصل از آن حاوی مواد مؤثره ارزشمندی مانند:

Peponen  ,  prostaliquid  ,  gronfing  است ،که نقش عمده ای در معالجه غده پروستات و مداوای سوزش مجاری ادرار و معالجه تصلب شرایین دارد. مصرف دانه های این گیاه باعث تقویت و مقاومت بدن در مقابل عوامل بیماری زا می شود . امروزه کدوی تخم کاغذی در صنایع داروسازی خیلی مهم است و در سطوح وسیعی در آلمان،اتریش،مجارستان و رومانی کشت می شود.

نیاز های اکولوژیکی :

كدوی تخم كاغذی گیاهی روز بلند است. در طول رویش به نور و درجه حرارت زیاد نیاز دارد. بذرها در دمای C° ­­12 جوانه می زنند ولی دمای مطلوب برای رویش دانه25 تا 30 درجه سانتیگراد است رویش این گیاه در دمای C°14 متوقف میشود برگها بشدت به سرما حساس است خشك می شود. اگر میوه های كاملاً رسیده به سرمای 3- تا 4- درجه سانتیگراد مواجه شوند گیاهان خشك شده ولی آسیبی به این میوه ها وارد نمی شود.               
این گیاه قادر است خشكی را تحمل كند در صورت خشكیهای طولانی ریشه قادر به جذب رطوبت از اعماق خاك خواهد بود. كدوی تخم كاغذی برای رویش به خاك خاصی نیاز ندارد ولی خاكهایی با بافت متوسط و غنی از مواد و عناصر غذایی، مناسبتر هستند. كشت این گیاه در مكانهای سرد و خاكهای اسیدی مناسب نیست همچنین در زمینهایی كه سطح آب زیرزمینی آن بالاست نباید كشت شود. كدوی تخم كاغذی به اكثر علف كشها حساس است.

تركیبات شیمیایی:                                                                                              
این گیاه وروغن حاصل از آن بعنوان دارو یافت شده است.میزان روغن دانه ی گیاه 35 تا 55 درصد است. مهمترین اجزای این گیاه اسید های چرب بویژه اسید لینولیك و اسید اوریك ، استرول ، عناصر كمیاب ، ویتامین ها وكارتنوئیدها هستند. اسید های چرب در این روغن از انواع پالمتیك ، استئاریك، اولئیك و لینولیك است كه از بین آنها اسید لینولیك واسید اولئیك بیشترین درصد را به خود اختصاص می دهند ، استرولها بصورت آزاد و گلیكوزیدی در حدود 1% كل روغن را شامل می شود.                                                                                    
عناصر كمیاب عبارتنداز:

روی ، سلنیوم و پتاسیم . كه روی وسلنیوم از اهمیت ویژه ای برخوردارند . ویتامین ها حدود 3% روغن را در بر دارند و بیشترین مقدار را گاماتوكوفرول تشكیل می دهد. اسید آمینه های ضروری بدن بویژه اسید آمینه ی كولورتبین در دانه ها موجود است.

مصارف دارویی:                                                                                               
اولین بار در بین سالهای 1936 - 1863 از دانه های این گیاه بعنوان یك داروی سمی در درمان انگل های روده ای(كرم نواری و كرم های گرد ) استفاده می شد. بعد ها پیشرفت علوم پزشكی وشناخت بیشتر از درمان این گیاه با پزشكان نخست در درمان مشكلات دستگاه ادراری ، شب ادراری در كودكان ، التهابات و سنگهای مثانه از این گیاه مدد جستند . سرانجام در دهه ی اخیر با شناسایی اثر درمانی این گیاه در درمان هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) اهمیت و لزوم تحقیق و بررسی پیرامون این گیاه پیش از پیش اشكار شده و در این راستا كشورهای مختلف دنیا گام های بلندی را در تولید محصولات دارویی گوناگون از آن برداشتند بطوری كه در حال حاضر در كشورهایی مثل آلمان و اتریش 90% بیماران مبتلا به BPH با تجویز گیاهی بویژه كدو تخم كاغذی امكان پذیر شد.
مغز دانه كدو اثر دفع كرم دارد و از محاسن آن این است كه سمی نیست و میتواند در دفع كرم اطفال مورد استفاده قرار گیرد                                         
قسمت گوشتدار كدو اثر ملین ، مدر و مغذی ، نرم كننده، دفع یبوست و دفع سوء هاضمه دارد . برای مبتلایان به مرض قند نیز غذای مناسبی است . امولسیون حاصل از بخش له شده مغز دانه در آب و یا شیر اكثر آرم بخش دارد و در دفع بی خوابی و تسكین درد ناشی از التهاب مجاری ادرار مؤثر واقع می شود .

مواد و عناصر مورد نیاز در خاک  :

۳۰تا۴۰ تن کود حیوانی کاملاً پوسیده نقش عمده در افزایش عملکرد دانه و مواد مؤثره گیاه دارد. اگر زمین از مواد  و عناصر غذایی تهی باشد در فصل پاییز به همراه کود حیوانی مقدار ۱۲۰تا۱۶۰ کیلوگرم کود اوره ،۲۴۰تا۳۰۰ کیلوگرم کود فسفاته و ۱۵۰تا۱۸۰گیلوگرم کود پتاسه باید به خاک اضافه کرد.

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 16 دی 1389    | توسط:    |    |
نظرات()