.

شفلرا:

نام علمی :Schefflera actionphylla

اسم انگلیسی : Umbrella tree

خانواده : Araliaceae

این گیاه دارای 200 گونه است . بومی مناطق استوایی و استرالیا است. ارتفاع آن در طبیعت به 2 تا 3 متر می رسد.گیاهی است کم رشد با برگ های سبز و ابلق که تعداد برگچه ها از 3 تا 10 عدد متغییر است.  گونه های سبز در آپارتمان ها نسبت به نور کم مقاومت خوبی دارند و به همین جهت از این گیاه در ادارات و راهروهای منازل می توان استفاده کرد

نیازهای اکولوژیکی

نور : متوسط ،برای رشد بهتر گیاه ،هر هفته دو بار گلدان را به محل های آفتابگیر ببرید تا چند ساعتی از نور بهره مند شود؛ ولی بهترین زمان در هنگام صبح است تا نور شدید باعث آسیب به گیاه نشود. واریته های ابلق در اثر کمبود نور زیبایی خود را از دست می دهد.

حرارت : متوسط در شب حداقل 20-13 و در روز حداکثر 28-22 درجه سانتی گراد. در صورت حرارت بالا در محیط ، ساقه های گیاه بلند و بد شکل می شود .

آب: متوسط ، در تابستان هفته ای سه بارو در زمستان هفته ای یک بار آبیاری نمایید . در صورت آبیاری بیش از حد برگ ها زرد شده و می ریزد.

رطوبت : 70 تا 50 درصد .محل گلخانه باید در تابستان هر هفته سه بار رطوبت دهی می شود و در منزل می توانید با استفاده از زیر گلدانی پر از رطوبت مطلوب را به گیاه برسانید.

PH خاک : قلیایی 8-7.

ازدیاد : کاشت بذر در بهار و یا قلمه ساقه .

کود : از کود های استاندارد گیاهان زینتی هر دو تا سه هفته یک بار در فصول رشد و در پاییز و در زمستان هر سه ماه یک بار کود دهی نمایید . در صورت فقر مواد غذایی گیاه رنگ پریده و کم رشد می شود .

خاک : مخلوطی از یک قسمت خاک باغچه + یک قسمت خاک برگ یا پیت موس + یک قسمت ماسه شسته شده . در هر فصلی می توانید اقدام به تعویض خاک و گلدان نمایید . به طور کلی هر  2 سال یکبار بهتر است این کار صورت گیرد.

منبع : فعلی ، محمدرضا ، فصولی ، سعید صاحب ، تکثیر پرورش و نگهداری گل های آپارتمانی ،چاپ اول 1385 ،چاپ هاتف

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 2 اسفند 1389    | توسط:    |    |
نظرات()