- نراد

نام علمی : Abies pinsapo

نام خانواده : Pinaceae

مشخصه : ارتفاع درخت 30-18 متر می رسد ، سوزن برگها بسیار تیزند و خیلی متراکم روی ساقه می رویند و ظاهری شبیه برش شیشه شوی دارند ، غنچه ها خیلی صمغی هستند ، برگها تا 15 میلی متر طول دارند و سبزه تیره اند . میوه ها عمودی و رو به بالا می رویند و طول آن ها 15-10 سانتیمتر است . رنگ میوه ها قهوه ای روشن است .

کاربرد : در پارکها و باغها به عنوان درخت زینتی استفاده می شود.

موقعیت : کوههای جنوب اسپانیا

2- کاج مطبق

نام علمی : Araucaria araucana (syn : A. Imbricata)

نام خانواده : Araucariacae

مشخصه : ارتفاع آن به 45 متر می رسد ، شکل درخت به صورت هرم است و نوک آن کمی مدور می شود. نمای درخت بسیار زیباست . پوست تنه آن قرمز مایل به قهوه ای و شاخه ها مارپیچ هستند و نوک آن به شکل شمه است . هر چه سن درخت بالاتر می رود ، سر شاخه ها پیچ بیشتری می خورند . برگ ها در زمستان نمی ریزند و به رنگ آجری در می آیند . شکل برگها فلسی و نوک آنها خاردار است . طول برگها معمولا 5-3 متر می رسد میوه این درخت مخروطی گلابی است. بذرها باریک هستند و مغز آن خوراکی است.

کاربرد: عمدتا به عنوان درختان زینتی در باغات کاشته می شوند.

موقعیت : بومی آمریکای جنوبی

3 - سدروس اطلسی

نام علمی : Cedrus atlantica

نام خانواده : Pinaceae

مشخصه : سدروس ها از سوزنی برگان بزرگ و همیشه سبز بوده و غالبا مخروطی شکل هستند که از تاج تا سطح زمین شاخ و برگ دارند تاج و شاخه ها رو به بالا و سوزن برگ ها کوچکتر از 35 میلی متر هستند . رنگ آن آبی مایل به سبز است و از مقاوم ترین نوع سدروس محسوب می شود.

کاربرد : مقام ترین نوع سدروس بوده که در تزیینات باغها و پار ها مورد استفاده قرار می گیرد.

موقعیت : بومی کوهستان های شمال آفریقا

4- شبه سرو

نام علمی : Chamaecyparis lawsoniana

نام خانواده : Cupressaceae

مشخصه : ارتفاع این درخت به 60 متر می رسد و در آلمان به درخت زندگی معروف است ، شاید از این رو که سریع الرشد و همیشه سبز است ، شاخه ای مدور و پهن و غالبا افقی دارای 2 بذر است . این درخت را سدر ارگان نیز می نامند .

کاربرد : این درخت به عنوان گیاه زینتی در اکثر پارکها و باغها مورد استفاده قرار گرفته و بهترین درخت برای بادشکن و پاکسازی محسوب می شود.

موقعیت : بومی آمریکای شمالی

5- کریپتومریا

نام علمی : Cryptomeria japonica ( syn . c.elegans)

نام خانواده : Taxodiaceae

مشخصه : ارتفاع آن به 10 متر می رسد و شکل درخت مخروطی است و در آلمان شرایط محیطی طوری است که برگهای پایینی درخت می ریزند و در بالای درخت برگ های دائم سبز فلس مانند می روید . فلسها نوک تیزند و 20-15 میلی متر طول دارند .

میوه ان مدور است و در انتهای شاخه قرار می گیرد معمولا ضخامت میوه ها 15-10 میلی متر است و بذرهای درون آن  ریز و نازک می باشند . بویی که از درخت متصاعد می شود بسیار دلنشین است .

کاربرد : در پارک ها و باغ ها به عنوان درخت زینتی مورد استفاده قرار می گیرد و در ژاپن به مصرف صنعتی می رسد .

موقعیت : ژاپن ، اروپا

6- لاریکس

نام علمی : Larix europaea

نام خانواده : Pinaceae

مشخصه : ارتفاع  این درخت بین 40-30 متر است . دارای  شکل های مختلفی است ، آویزان و استوانه ای و برگهای این درخت در پاییز خزان می کنند و معمولا بین 20 تا 30 میلی متر طول دارند.

رنگ آن در بهار سبز روشن و در خزان پاییزی به رنگ  طلایی است . میوه کوچک و 3 تا 4 سانتیمتر طول دارد. این درخت کوهستانی است و در ارتفاع 2000-1500 متر بالاتر از سطح دریا می روید . در مقابل برف های سنگین و یخبندان مقاوم است اما در مقابل طوفان حساس است.

کاربرد : روشن ترین چوب را در میان سوزنی برگ ها دارد و 150 سال است که در جنگل کاری های آلمان مورد استفاده قرار می گیرد . چوب بسیار گران بهایی دارد.پوست این درخت از نظر مواد دباغی بسیار غنی است .

موقعیت : کوه های اروپای مرکزی

7- نوئل

نام علمی : Picea abies

نام خانواده : Pinaceae

مشخصه : ارتفاع آن به 50 متر می رسد و جزء درختان بلند محسوب می شود. در خاک حاصلخیز تا 40 سال عمر می کند. پوست این درخت قرمز قهوه ای ، غنچه ها صمغ دار و سبزه تیره ، طول برگها 25-15 میلی متر است . میوه ها غالبا آویزان و به طرف پایین می رویند و 15-10 سانتی متر طول و 4-3 سانتیمتر ضخامت دارند . در بعضی از کشورها به درخت مسیح معروف است.

کاربرد : در جنگل کاری از آن استفاده می شود ، چوب آن مصارف گوناگونی دارد و در تهیه ذغال ، صنایع مبل سازی ، اسکلت ساختمانها و حتی در صنعت

کاغذ سازی بکار می رود .

موقعیت : شمال و مرکز اروپا

8- دو گلاس

نام علمی : Pseudotsuga douglasii

نام خانواده : Pinaceae

مشخصه : این درخت شبیه کاج است ، برگ های آن سوزنی شبیه برگ های نراد است .

60-50 متر ارتفاع دارد. پوسته تمام این درزخت ها شکاف های عمیق دارد ، ضخیم و چوب پنبه ای است.

ساقه ها لاغر و آویزان به سمت پایین هستند . برگهای سوزنی آن 3-2 سانتی متر طول دارند و معمولا سبز روشن هستند و زیر هر برگ دو نوار سفید طولی است . میوه آن بسیار جالب توجه و به طول 10-5 سانتیمتر است . غلاف فلس ها از لابلای آن بیرون می آید . این درخت حساس به خشکی و تابستان گرم است . یکی از درختان سریع الرشد است.

کاربرد : به عنوان گیاه زینتی در پارک ها مورد استفاده قرار می گیرد .

موقعیت : جنگل های شمال آمریکا

9- درخت غول

نام علمی : Sequoia gigantea

نام خانواده : (syn : Sequoidendron giganteum )

مشخصه : ارتفاع آن به بیش از 100 متر می رسد . بزرگ ترین درخت در میان سوزن برگ هاست . قطر تنه به بیش از 12 متر رسد.

درخت مخروطی شکل است . پوست تنه خیلی ضخیم و به رنگ قرمز است . هر چه از عمی درخت می گذرد شاخه ها به طرف پایین خم می شوند . طول برگ های قبلی 7-3 میلی متر و طول میوه ها 7-4 سانتی متر است . فلس های میوه گوشتی و متورم هستند و سطح آن فرورفتگی دارد و نوک آن ها تیز است. بذر آن ها 2 میلی متر و بال عریض و پهنی دارد.

کاربرد : چوب آن  از نظر کیفی در حد متوسط است اما در پارک ها و باغ ها به عنوان درخت زینتی استفاده می شود.

موقعیت : سیراتاوای کالیفرنیاست.

10- تاگزودیوم

نام علمی : Taxodium distichum

نام خانواده : Taxodiaceae

مشخصه : ارتفاع آن به 50 متر می رسد. در اروپا ارتفاع درخت کمتر است . پوست آن قرمز- قهوه ای ضخیم و نرم است . معمولا به علت سیلاب ها و جذر و مد دریا ، ریشه های جانبی از عمق یک متری بیرون می آیند . این ریشه ها پوک هستند و به عنوان لوله ای  هوائی عمل می کنند و در واقع ریشه های تنفسی هستند pneumatophoren)  ) . سوزن برگها خطی ، نوک تیز و به طول 15-10 میلیمتر هستند . برگها در پاییز می ریزند و همراه آن ها شاخه ها ی کوچک هم به سطح زمین می ریزند . قبل از خزان برگها قرمز و بسیار زیبا هستند . میوه آن کوچک و حدود 35-25 میلی متر طول و 25-15 میلی متر عرض دارد .

کاربرد : چوب آن دانه دانه (اسفنجی ) ، ظریف و با ارزش که دوام زیادی دارد و در صنایع چوب مورد استفاده قرار می گیرد.

موقعیت : بومی شمال و جنوب شرقی آمریکاست.

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 20 مهر 1389    | توسط:    |    |
نظرات()