- سرخدار

نام علمی : Taxus baccata

نام خانواده : Taxaceae

مشخصه : حداکثر ارتفاع آن به 15-10 متر می رسد . رشد آن کند است و در مناطق مختلف شکل های گوناگونی دارد. پوست تنه فلسی و متراکب است ( یعنی به صورت ورقه ورقه رویهم قرار دارند ) . معمولا 30-15 میلی متر طول و 3-2 میلی متر عرض دارند و رنگ آن سبز روشن است . برگ ها کمی سمی هستند اما میوه ها بسیار شیرین و زیباست . پوشش بذر یک لایه گوشتی  قرمز رنگ دارد  که معمولا سمی است . سرخدار جزء درختان جنگلی نیست .

کاربرد : چوب آن سخت است و برای مجسمه سازی و یا ساختن اشیاء دیگر به کار می رود . در گذشته برای ساختن زیور آلات استفاده می شد.

موقعیت : متعلق به نیمکره شمالی

 

12- تسوگا

نام علمی : Tsuga canadensis

نام خانواده : Pinaceae

مشخصه : از اواسط قرن 18 میلادی به اروپا آورده شد. ارتفاع آن به 25 متر می رسد . این درخت رشد کندی دارد. داخل پوست تنه قرمز قهوه ای است . شاخه ها ظریف و روی هم افتاده اند.

سوزن برگها دو ردیفی انهد و حدود 15-10 میلی متر طول و 5/1 میلی متر عرض دارند. دمبرگ کوتاه و سطح زیرین برگ سفید رنگ است . میوه بسیار کوچک و بیضی شکل است .

کاربرد : ارزش چوب آن متوسط است و چون به زمستان مقاوم است در جنگل کاری مورد استفاده قرار می گیرد  در پارک ها به عنوان درخت زینتی کاشته می شود .

موقعیت : کوه های صخره ای آمریکای شمالی

13- ژینکو (گینگو )

نام علمی : Ginkgo biloba

نام خانواده :  Ginkgoaceae

مشخصه : در اواسط قرن 18 میلادی به اروپا آورده شد و در قدیم الایام در منچوری ، کره ، ژاپن و چین در اطراف معابر کاشته می شد. گونه های مشابه این درخت از طبیعت محو شده اند و در فسیل های دوران چهارم زمین شناسی دیده می شوند. این درخت بسیار زیبا تنه ای صاف دارد . غنچه ای در انتها شاخه های منشعب دارند . برگ ها در پاییز می ریزند و معمولا زرد و سبز هستند.

برگ ها دو قسمتی اند و گلبرگ آن ها شکل چتری دارد و 8-6 سانتی متر طول دارند و پاییز به رنگ  زرد طلایی در می آیند .این درخت دو پایه است . یعنی اندام های نر و ماده روی دو درخت جداگانه قرار دارند . میوه آن مانند آلو زرد است ، ولی دمگل بلند دارد . میوه ها پس از رسیدن بوی زننده ای دارند ، داخل میوه خوراکی است .

کاربرد : چوب آن نرم و کم ارزش است عمدتا درخت زینتی محسوب می شود در ژاپن از برگ های آن به عنوان دارو استفاده می شود .

موقعیت : بومی چین

14- شاه بلوط هندی

نام علمی : Aesculus hippacastanum

نام خانواده : Hippocastaneacoae

مشخصه : درختی است پهن برگ ، خزان کننده با گل های زیبا برنگ سفید و صورتی در اردیبهشت ماه ظاهر می شود ، ارتفاع آن به 90-30 متر می رسد . رنگ چوب سفید زرد و نرم است . برگها متقابل و در تابستان سبز هستند . دمبرگ اصلی بلند است و 9-5 برگچه دارد که غالبا مضرس و پنبه ای است . گلها سفیدند ولی در انتهای درخت قرمزند و نقطه های زرد  دارند و مستقیم و زیبا  روی شاخه قرار می گیرند . میوه مدور استن و پوسته اش خارهای نرم  دارد و دارای 3-1 بذر قهوه ای و براق است . این بذرها را حیوانات وحشی می خورند .

کاربرد : چوب آن در صنایع چوب و نقاشی به کار می رود . میوه این درخت دارای نشاسته غنی است اما قابل خوردن برای انسان نمی باشد زیرا مواد تلخی دارد . گرچه در مواردی در پارک ها و باغ ها این درخت به عنوان گیاه زینتی کشت می شود .

موقعیت : جنوب شرقی اروپا

15- آیلان (عرعر )

نام علمی : Ailtanthus altissima

نام خانواده : Simarubaceae

مشخصه : تنه درخت به ارتفاع 25-15 متر است . پوست آن  صاف بوده و غنچه ها ضخیم و طویل هستند . برگ ها در تابستان سبز ، متناوب و شانه ای و برگچه ها متقابل و بسیار طویل هستند . هر برگچه در قاعده مضرس است . برگ های بوی زننده ای دارند . گلها کوچک و آویزند و رنگ آن ها سبز مایل به سفید است  . سامارهای میوه ساده است و گاهی قرمز رنگ می شوند. این درختان بسیار سریع الرشد است.

کاربرد : برگ های این درخت برای پرورش کرم ابریشم مصرف می گردد. گونه ای زینتی و مناسب برای ایجاد فضای سبز ، مناسب برای حاشیه خیابان ها .

موقعیت : موطن آن چین است و از آنجا به اروپا برده شد و در منطقه وسیعی انتشار یافت .

16- توس (غان )

نام علمی : Betula pendula Roth B . verruvos a eheh

نام خانواده : Betulaceae

مشخصه : ارتفاع آن بین 25-20 متر است . پوست سفید آن پوسته پوسته می شود و به زمین می ریزد. شاخه ها بسیار ظریف و آویزان و صمغ دارند . برگ ها در بهار و تابستان سبز و نامتقارن هستند . دمبرگ نسبتا بلند است و حاشیه برگ دندانه های ریز و نوک تیز دارد . شاتوت های نر و ماده از هم جدا و به طرف پایین آویزان هستند و در تابستان ظاهر می شوند ، ولی در بهار سال بعد تلقیح می یابند . نوع سفید این درخت یخبندان را تحمل می کند . این درخت مور پسند است . چوب آن زیاد سفید نیست .

کاربرد : در روکش سازی ، بشکه سازی ، قرقره سازی ، از پوست آن برای تانن زدن به تور ماهیگیری استفاده می شود . به عنوان گونه ای زینتی و مقاوم به آلودگی هوا مناسب پارکسازی می باشد .

موقعیت : اروپا ، آسیای صغیر

17- نوش

نام علمی (syn  : Platycladus orientalis ):  Biota orientalis

نام خانواده : Cupressaceae

مشخصه : درختی است سوزنی برگ ، همیشه سبز ، ارتفاع 12-9 متر می رسد ، برگ ها کوچک و پولکی شکل  که در بهار زرد روشن است . درختی کوچک و بوته ای شکل و هرمی شکل است .

کاربرد : در جنگل کاری به منظور تولید چوب ، گونه ای است زینتی و مناسب ایجاد فضای سبز و احداث پرچین

موقعیت : چین ، شمال شرقی ایران

18- توت کاغذی

نام علمی : Broussonetia papyrifera

نام خانواده : Moraceae

مشخصه : این درخت به ارتفاع 10-8 متر است . گاهی به صورت درخت و گاهی درخچه ظاهر می شود . شاخه ها در جوانی کرکدار و برگ ها در تابستان سبز ، ساده و متناوب هستند و دمبرگ بلند دارند . شکل برگ قلبی است فرم های متعددی از آن موجود است که بعضی از آن ها ماده شیری رنگی دارند .

کاربرد : از پوست آن در شرق آسیا کاغذ تهیه می شود ، گونه ای است زینتی و مناسب پاکسازی

موقعیت : چین ، ژاپن

19- ممرز

نام علمی : Carpinus betulus l .

نام خانواده : Betulaceae

مشخصه : طول آن به 30-20 متر می رسد . پوست تنه درخت صاف و به رنگ خاکستری نقره ای است . ساقه

ها غالبا ظریف و کشیده اند . غنچه ها بلند هستند . برگ ها به خزان می روند و شکل برگ ها تخم مرغی کشیده و بلند است و قاعده آن قلبی و یا گرد  می باشد . نوک برگ تیز و حاشیه آن مضرس است . برگ ها متناوب روی ساقه قرار میگرند و در پاییز قبل از خزان کردن رنگ زرد زیبایی دارند. اندام های مادگی و نر در شاتونهای مجزا از هم قرار دارند . میوه اصلی در یک پوشش سه لبه ای قرار دارد . ممرز سفید یخبندان و گرمای زیاد را تحمل می کند .

کاربرد : ایجاد فضای سبز ، تولید چوب ، خمیر کاغذ مقوا ، چوب آن جهت کلید پیانو و دسته چکش به کار می رود .

موقعیت : اروپا ، جنگل های شمال ایران

 

20-درخت آزاد

نام علمی : Zelkova crenata

نام خانواده : Ulmaceae

مشخصه : در سال 1760 میلادی از قفقاز وارد اروپا شد . ارتفاع آن به  30 متر می رسد . تنه درخت قطور ، ساقه ظریف و پوست تنه صاف است و در پیری ترک می خورد و یا پوسته پوسته می شود ، و به صورت ورقه به زمین می ریزد . برگ ها بسیار منظم روی ساقه قرار دارند و بیضی شکل هستند و اندکی زبر و چسبنده اند . حاشیه برگ ها مضرس است و رگبرگ ها از پشت دارای کرک هستند . گل ها غیر قابل روئیت و سبز رنگند . بوی بسیار قوی دارند . میوه ها مانند شاهدانه اند .

کاربرد :چوب آن صورتی خوشرنگ و سخت و انعطاف پذیرند و در صنایع چوب به خصوص ساختن در و پنجره ،مبل ، ستون و نعل به کار می روند .

موقعیت : قفقاز

نوشته شده در تاریخ جمعه 30 مهر 1389    | توسط:    |    |
نظرات()