31- خرمالو

نام علمی : Diospyros kaki

نام خانواده : Ebenaceae

مشخصه : ارتفاع آن به 20-18 متر می رسد و جزء درختان میوه محسوب می گردد . برگ ها سبز تیره و براق هستند . میوه ضخیم  آن 6-4  سانتی متر قطر دارد و ابتدا سبز و بعدا قرمز براق  می شود. بعد از رسیدن کامل قهوه ای می شود ، میوه آن فاقد هسته است . در سواحل دریای خزر می روید و به علت تلقیح با کلهو هسته دار آن به وجود آمده است . چوب آن سفت و سنگین است .

کاربرد : میوه آن خوراکی است . چوب آن سخت است و برای تهیه ماسوره نساجی به کار می رود. در ساختن بناها و منازل از آن ها استفاده می گردد.

موقعیت : چین و ژاپن ، غرب آسیا

 

32- کلهو ژاپنی

نام علمی : Diospyros virginiana

نام خانواده : Ebenaceae

مشخصه : درختی است پهن برگ ، خزان کننده ،میوه خوراکی ، هرس مشابه درختان سیب ، گل ها زرد در تیر ماه ظاهر می شود . میوه زرد کمرنگ  ارتفاع آن 15 متر می رسد . زمان کشت آن مهر تا اسفند ماه است . از روش های ازدیاد آن تکثیر به وسیله بذر با پوشش 1.5 سانتی متر و در هوای آزاد در شهریور و مهر است .

کاربرد : گونه ای است زینتی  و میوه آن خوراکی است .

موقعیت : آمریکای شمالی

33- اکالیپتوس

نام علمی : Eucalyptus globulus

نام خانواده : Myrtaceae

مشخصه : درختی است با ارتفاع 65-45 متر ، پوست  درخت نقره ای و ریزان است از خرداد تا آبان ماه گل می دهد . زمان کشت آن اواخر زمستان است . روش ازدیاد از طریق بذر اوایل بها ر می باشد .

کاربرد : گونه ای است سریع الرشد که مصارف عدیده ای از قبیل ایجاد سایبان ، حفاظت جنگل و تولید خمیر کاغذ را دارد . در پارکسازی به منظور تزئین استفاده می شود و برگ های آن نیز دارای ارزش دارویی است .

موقعیت : استرالیا

34- انجیر

نام علمی : Ficus carica

نام خانواده :  Moraceae

مشخصه : 8-5 متر ارتفاع دارد و شاخه های فرعی آن مانند تنه اصلی ضخیم هستند . مایع شیری رنگ دارد و به طور کلی در پاییز به خزان می رود . برگ ها ساده و متناوب هستند و حاشیه آن لبه دار است و لبه ها اشکال مختلف دلرند . برگ ها ضخیم و زبر اند . گل های عجیبی دارد که در یک کیسه به هم چسبیده اند و بعدا به انجیر تبدیل می شوند . تعدادی از این  گل ها قبل از زمستان تشکیل می شوند و بر روی ساقه باقی می مانند و در بهار آینده  تکامل می یابند . چوب آن نرم و اسفنجی است .

کاربرد : میوه آن مصرف خوراکی دارد . جنبه زینتی

موقعیت : بومی ایران اما در تمام پستی های  مدیترانه ای  دیده می شود .

35- راش

نام علمی : fagus sylvatica

نام خانواده : Fagaceae

مشخصه : ارتفاع آن به 40-30  متر می رسد . بیشتر تنه درخت از چوب است و درصد مغز آن کم است . رنگ  پوست خاکستری و صاف است . غنچه ها طویل و نوک تیزند . شاخه های جوان کرکدار می باشند . برگ ها در تابستان سبز و متناوب و بیضی شکل هستند . حاشیه آن ها اندکی مضرس و رنگ آن ها سبز تیره و براق است . پشت برگ دارای رنگ سبز روشن است . این درخت به خزان می رود و معمولا 3-2 میوه در یک جام تیغ دار دارد. این درخت سایه را به خوبی تحمل می کند . در مقابل یخبندان چندان حساس نیست ، اما یخبندان اول بهار را تحمل  نمی کند.

کاربرد : از بذر این درخت روغن خوراکی بدست می آید . چوب آن سفت و سنگین و سخت است و در ساختن ابزار الات استفاده می شود.

موقعیت : تمام اروپا

36- سید الشجار

نام علمی : Firminana simplex

نام خانواده : Sterculiaceae

مشخصه : درختی است پهن برگ خزان کننده ، ساقه آن سبز رنگ می باشد ، وجه تسمیه آن (سید الاشجار ) نیز به همین مناسبت است ، گل ها خوشه ای میوه در تابستان رسیده به صورت خوشه ای بوده و منظره زیبایی ایجاد می کند . زمان کاشت آن مهر تا اسفند ماه است . روش ازدیاد آن تکثیر از طریق بذر در بهار امکان پذیر است .

کاربرد : گونه ای زینتی است ، مناسب ایجاد فضای سبز و محوطه سازی .

موقعیت : چین

37- زبان گنجشک

نام علمی : Fraxinus ornos

نام خانواده : Oleaceae

مشخصه : ای گونه 12-8 متر ارتفاع دارد. برگ ها در تابستان سبز و متقابل هستند و 9-7 برگچه دارد . گل ها سفید و معطرند و به صورت خوشه ای ظریف قبل از برگ ها ظاهر می شوند . میوه آن دی سامار یا بالدار است . این گونه جزءدرختان زینتی است و بعضی از نمونه های آن ماده شیرینی دارد که به یخبندان مقاوم است .

موقعیت : جنوب اروپا ، غرب  اسیا

38-  گردو

نام علمی : Juglans regiu

نام خانواده : Juglandaceae

مشخصه : درختی است خزان کننده ، به منظور تولید میوه و چوب کاشت می شود . ارتفاع آن به 18 متر می رسد هرس لازم ندارد . زمان کاشت آن مهر تا آبان است و روش ازدیاد آن تکثیر به وسیله بذر با پوشش 5 سانتی متر در خاک سیاه در محل باز در مهر ماه سال بعد باز کاشت می شود ، پیوند در اسفند ماه قابل اجرا است . خاک مورد نیاز برای رویش بهتر شنی آهکی ، لوم سخت با بافت درشت است.

کاربرد : تولید چوب جهت قنداق تفنگ ، مبلسازی ، روکش سازی ، میوه که سرشار از مواد چربی است .

موقعیت : ایران ، قفقاز ، هیمالیا

39-  اُرس

نام علمی : Juniperus virgineana grexoul

نام خانواده : Cupressaceae

مشخصه : درختی است سوزنی برگ همیشه سبز ، 15-12 متر ارتفاع دارد . زینتی و مناسب ایجاد فضای سبز است . زمان کاشت شهریور مهر و فروردین است . روش ازدیاد توسط بذر با پوشش 1.5 سانتی متر در خاک خوب در فروردین باز کاشت یکسال بعد می گردد.

کاربرد : گونه ای است زینتی مناسب ایجاد فضای سبز ، همچنین چوب آن در صنعت مدادسازی کاربرد دارد.

موقعیت : آمریکا

40- اردوج

نام علمی : Juniperus excelsa

نام خانواده : Cupressaceae

مشخصه : درختی است سوزنی برگ ، همیشه سبز ، هرمی شکل ، 12-9 متر ارتفاع دارد . زمان کاشت آن شهریور و مهر و فروردین است . تکثیر به وسیله بذر با پوشش 1.5 سانتی متر در فروردین و یکسال بعد نیاز با باز کاشت دارد ، با قلمه از ساقه های جوان در خاک های شنی در شهریور یا مهر انجام می گیرد .

کاربرد : گونه ای است زینتی و مناسب جهت ایجاد فضای سبز

موقعیت : بالکان ، آسیای صغیر و شمال  ایران

نوشته شده در تاریخ سه شنبه 25 آبان 1389    | توسط:    |    |
نظرات()