41- عنبر السائل

نام علمی : Liguidambar styraciflua

نام خانواده : Hamamelidaceae

مشخصه : درختی است پهن برگ خزان کننده ، گلده ، گل ها زرد مایل به سبز ، در بهار ظاهر می شود و معطر ، ارتفاع 45-30 متر دارد . زمان کاشت آن مهر تا آذر است . روش ازدیاد بوسیله بذر با پوشش 3/0 سانتی متر در خاک شنی و در محوطه باز در ماه های مهر و آبان با اسفند و فروردین ، باز کاشت نهال ها دو یا سه سال بعد ازکشت باید انجام شود.

کاربرد : تولید چوب و گونه ای زینتی برای ایجاد فضای سبز .

موقعیت : آمریکا

 

42- درخت لاله

نام علمی : Liriodendron tulipifera

نام خانواده : Magnoliaceae

مشخصه : ارتفاع آن به 40-30 متر می رسد . در قرن 17 از شمال آمریکا به اروپا وارد شده و از آنجا به سایر مناطق رخنه کرده است . پوست تنه درخت صاف است و غنچه ها ضخیمند. برگ ها در تابستان سبز ، ساده و متناوبند و دمبرگ بلندی دارند . نوک برگ ها کند است و از هر طرف دو لبه ای هستند . گل ها در تابستان ظاهر می شوند و به گل لاله شبیه هستند و زنگوله ای و انفرادی و رنگشان سبز تا زرد است و بوی خوشی دارد و حاوی روغن های عطری هستند . میوه مخروطی است و در تمام اروپا پراکنده است . درخت سریع الرشدی است . به آب و هوای زمستانی مقاوم است .

کاربرد : به دلیل داشتن برگ های زرد طلایی در پاییز به عنوان درخت زینتی در پارک ها مورد استفاده قرار می گیرد . چوب آن نرم و سبک است اما شکننده نیست و در مصارف گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد.

موقعیت : شرق ایالات متحده ( کوه های آپالاش )

43- زیتون

نام علمی :Olea europaea

نام خانواده :Oleaceae

مشخصه : ارتفاع آن به 12-10 متر می رسد . پوست تنه ابتدا صاف است و سپس شکاف بر می دارد . شاخه ها کم و بیش خار دارند ، برگ ها همیشه سبز ،متقابل  ، ساده و طویل هستند و تقریبا انحنا دارند . پشت برگ ها سفید است و گل ها کوچک و غیر قابل روئیت و سفیدند. میوه ها تخم مرغی و یا بیضی شکل و سبز رنگ هستند و مصرف خوراکی دارند . درختی است که خیلای کند رشد می کند ولی عمرش به صدها سال می رسد و ساقه ها تو خالی هستند .

کاربرد : میوه ها خوراکی هستند و از آن روغن زیتون بدست می آورند . به عنوان درخت زینتی مورد استفاده قرار می گیرد.

موقعیت : نواحی پست مدیترانه

44- چنار

نام علمی : Platanus orientalis

نام خانواده : Platanaceae

مشخصه : درختی است پهن برگ ، خزان کننده ، ارتفاع 30-24 متر می رسد . میوه  گرد که در زمستان با شاخه های آویزان است ، پوست شاخه ها و تنه ریزان می باشد . زمان کاشت آن مهر تا اسفند است . روش ازدیاد آن به وسیله بذر در خاک مرطوب در پاییز به وسیله قلمه به طول 20-15 سانتی متر در آبان ماه می باشد.

کاربرد : تولید چوب و به عنوان  گونه ای زینتی مسبب ایجاد فضای سبز می باشند.

موقعیت : جنوب شرقی اروپا ، مرکز آسیا

45- سپیدار

نام علمی : Populus alba

نام خانواده : Salicaceae

مشخصه : درختی است پهن برگ ، خزان کننده ، گل ها در اسفند و فروردین ظاهر می شوند . برگ ها سبز و زیر برگ ها سفید ارتفاع 27-15 متر می رسد . روش ازدیاد به وسیله قلمه با طول 20 سانتی متر در خاک معمولی در اسفند ماه است .

کاربرد : کاغذ سازی ، جعبه سازی ، چوب نرم

موقعیت : شمال آسیا و اروپا

46- آلوکک

نام علمی : Prunus avium

نام خانواده : Rosaceae

مشخصه : درختی است پهن برگ خزان کننده  با میوه خوراکی ، گل ها سفید  در فروردین ماه ظاهر می شوند ارتفاع درخت  18- 9 متر می رسد . زمان کاشت آن مهر تا اسفند ماه است . روش ازدیاد تکثیر توسط بذر که قبلا یکسال به صورت لایه گذاری در ماسه نگهداری شده باشد ، در فضای آزاد .

کاربرد : گونه ای است زینتی و میوه آن خوراکی است .

موقعیت : اروپا ، شمال ایران

47- صنوبر

نام علمی : Ppoulus beltoides

نام خانواده :  Salicaeceae

مشخصه : گونه ای است سریع الرشد و خزان کننده ، هیبریدی است که زمان کاشت آن در اسفند ماه است . روش ازدیاد به وسیله قلمه به طول 20 سانتی متر در خاک معمولی است .

کاربرد : به علت داشتن چوب نرم به رنگ زرد یا سفید ، مناسب برای جعبه سازی ، کاغذ سازی ، کبریت سازی ، درب و پنجره و سقف ریزی می باشد .

موقعیت : اروپا و آمریکا

48- محلب

نام علمی : Prunus mahaleb

نام خانواده : Rosaceae

مشخصه : درختی پهن برگ خزان کننده است . گل ها سفید و معطر در فروردین و اردیبهشت ماه ظاهر می گردد ، ارتفاع 12-9 متر دارد . روش ازدیاد آن پیوند در تیر و مرداد است .

کاربرد : گونه ای زینتی است .

موقعیت : جنوب و مرکز اروپا

49- سکویا

نام علمی : Secquoia sempervirens

نام خانواده : Taxodiaceae

مشخصه : درختی است سوزنی برگ همیشه سبز ، چوبده ، 90-60 متر ارتفاع دارد . چوب آن قرمز رنگ ، خوش نقش و با ارزش است . زمان کاشت آن شهریور تا مهر یا فروردین و اردیبهشت است . روش ازدیاد به وسیله بذر در خاک شنی در بهار و زمانیکه نهال ها به 15 سانتی متر رسیدند باز کاشت می شوند .

کاربرد : تولید چوب جهت مصارف نجاری ، خمیر کاغذ .

موقعیت : کالیفرنیا آمریکا.

50- اقاقیا

نام علمی : Robinia pseudoacacia

نام خانواده : Leguminoseae

مشخصه : حدود سال های 1600 میلادی از آمریکا به اروپا وارد شد . ارتفاع آن به 30-20 متر می رسد . پوست تنه مشبک است و شاخه ها تیغ های فراوان دارند. به خصوص درزمان جوانی درخت . برگ ها در تابستان سبز ، متناوب به هم چسبیده و شانه ای فرد هستند .  15-13 برگچه دارد. برگچه ها بیضی شکل ،  ساده و نوک تیز اند . گل ها سفید ، خوشه ای تنک و آویزان  هستند . بوی بسیار معطری دارند . میوه آن در یک غلاف صاف است . در سال اول بسیار سریع الرشد است و بعدا از رشد آن کم می شود . ریشه های جانبی فراوانی دارد و در خاک ریز ها از آن استفاده می شود . رنگ چوب سبز مایل به زرد است .

کاربرد : از چوب آن که سفت و با دوام است در مبل سازی استفاده می شود . چوب آن در موقع سوختن شعله زیادی ایجاد می کند و جرقه می زند ، اما هیزم بسیار خوبی است .

موقعیت : آمریکای شمالی

منابع :

1- آقا بیگی ، فاطمه ،1374، درختان و درخچه های سودمند قابل کشت در ایران ، انتشارات فلاحت ایران اصفهان

2- شیبانی حسینعلی ،میر بادین علیرضا ،رستگار محمدعلی ، چاپ اول بهار 1376،مشخصات کاربردی درختان و درخچه های منماسب فضای سبز ، انتشارات برهمند

نوشته شده در تاریخ یکشنبه 30 آبان 1389    | توسط:    |    |
نظرات()