تالاب چغاخور

تالاب بین المللی و زیبای چغاخور با مساحتی حدود 2300 هكتار در دامنه ارتفاعات برآفتاب و كلار (3830 متر ارتفاع) در نزدیكی شهر بلداجی واقع گردیده است. این تالاب در مسیر جاده شهركرد- خوزستان قرار گرفته و از شهركرد 65 كیلومتر فاصله دارد.

فضای وسیع و هوای لطیف و چشم اندازهای بدیع همراه با آواز و پرواز پرندگان مهاجر و بومی این تالاب را در ردیف یكی از كانونهای مهم جذب گردشگری در استان قرار داده است. ویژگی منحصر به فرد تالاب، زیست نوعی ماهی از خانواده گامبوزیا (ماهی گورخری) در این مكان است. بهترین فصول بازدید از این تالاب بهار و تابستان است. تالابهای گندمان و سولقان دیگر تالابهای دائمی استان می باشند كه در نزدیكی این تالاب واقعند.

 

چشمه دیمه

چشمه دیمه، سرچشمه اصلی زاینده رود قبل از ایجاد تونلهای كوهرنگ، در ده كیلومتری چلگرد و در مجاورت روستای دیمه واقع گردیده است. آب این چشمه از گواراترین آبهای جهان است و خواص درمانی (جلوگیری از پوسیدگی دندان و درمان سنگ كلیه) نیز دارد. در نزدیكی این چشمه كارخانه آب معدنی دیمه قرار دارد. كه محصولات آن به خارج از كشور صادر می گردد و در بازار داخلی نیز وجود دارد. همچنین چندین كارخانه د یگر در دست احداث است. مناظر زیبا و چشمگیر و فضاسازی های اطراف چشمه، این مكان را در ردیف زیباترین گردشگاههای شهرستان كوهرنگ قرار داده است. بهترین فصول بازدید از این جاذبه بهار و تابستان است.

 

چشمه كوهرنگ

این چشمه با دبی آب بسیار زیاد از دامنه های زردكوه سرچشمه می گیرد و پس از گذر از پیچ و خم های فراوان به دریاچه سد كوهرنگ می ریزد و از تونل اول كوهرنگ وارد زاینده رود می شود. مناظر بسیار زیبای طبیعی اطراف چشمه و حضور عشایر در منطقه زیبایی آنرا دوچندان كرده است. دستیابی به این نقطه- كه بیشتر در فصول بهار و تابستان جهت بازدید توصیه می شود- براحتی با هر نوع خودرو امكان پذیر می باشد. این چشمه از چلگرد 30 كیلومتر فاصله دارد و در مسیر شماره 1 گردشگری جهت و مسیر آن مشخص شده است.

 

چشمه برم

چشمه  مصفای برم در مركز شهر لردگان واقع گردیده و با شهركرد 150 كیلومتر فاصله دارد. این چشمه پر آب علاوه بر تامین آب كشاورزی، یكی از سرشاخه های كارون به حساب آمده و چشم انداز زیبایی را برای شهر لردگان بوجود آورده است. اطراف این چشمه بصورت پاركی جهت تفرج و گذراندن اوقات فراغت اهالی شهر لردگان و گردشگران فضاسازی شده است.

 

 چشمه های مولا و سرداب

این دو چشمه با فاصله نسبتا" نزدیك به هم به ترتیب در مجاورت روستای آلیكوه و رستم آباد از توابع شهرستان اردل، از چشم اندازها و مناظر بسیار زیبایی برخوردارند و هر روز بویژه روزهای تعطیل پذیرای صدها گردشگر و مسافر از نقاط مختلف می باشند. برای رفاه مسافران اقدامات زیرساختی از قبیل جاده دسترسی، ساخت سكوی نشیمن و سرویس بهداشتی در این دو مكان صورت گرفته است. فاصله این نقاط تا شهركرد 120 كیلومتر می باشد.

 

دشت لاله های واژگون

این دشت در 12 كیلومتری چلگرد و در نزدیكی روستای بنواستكی از توابع شهرستان كوهرنگ واقع شده است. وسعت زیاد (3400 هكتار) پوشش گیاهی بسیار زیبا و ارزشمند، لاله های واژگون (اشك مریم) در دو نوع قرمز و زرد و نیز نزدیكی به دیگر جاذبه های قطب سیاحتی كوهرنگ از این منطقه تفرجگاه بسیار مناسبی ساخته است. زمان رویش و شكفتن لاله های واژگون در این دشت از اواسط فروردین ماه شروع و تا اواخر اردیبهشت ادامه دارد.

 

منطقه حفاظت شده تنگ صیاد

این منطقه 21600 هكتار مساحت دارد و پارك ملی تنگ صیاد را با وسعتی معادل 5400 هكتار در دل خود جای داده است. دستیابی به این منطقه از طریق محور مواصلاتی شهركرد- اصفهان میسر است. تنگ صیاد به واسطه دارا بودن تپه ماهور های متعدد زیستگاه مناسبی جهت گونه قوچ و میش می باشد. كوهستانهای جنوبی منطقه  دارای صخره های صعب العبور می باشد كه زیستگاه پلنگ، كل و بز با جمعیت قابل توجهی می باشند. از دیگر جانوران منطقه می توان گرگ، روباه، شغال، كفتار و پرندگانی همچون كبك دری، كبك چیل، تیهور و عقاب را نام برد. در این منطقه امكان شكار با كسب مجوز لازم از سازمان حفاظت محیط زیست وجود دارد.

 

منطقه حفاظت شده سبزكوه

این منطقه زیبا با وسعتی در حدود 62000 هكتار در سه شهرستان بروجن، لردگان و عمدتا" اردل گستردگی دارد و دارای اكوسیستم های ویژه و چشم اندازهای طبیعی، مرتعی، جنگلی و كوهستانی می باشد. آبشارهای پرآب و دیدنی مثل تنگ زندان و معدن زیبایی منطقه را دوچندان كرده است. این منطقه دارای سه نوع آب و هوا می باشد و به تبع آن جانورانی چون پلنگ، خرس قهوه ای، سنجاب بلوطهای غرب ایران، كل، بز و كیك دری در این منطقه زندگی می كنند. بهترین مسیر دسترسی، به منطقه مسیر گردشگری شماره 5 می باشد كه در بخش مسیرهای گردشگری آمده است. مناسبترین فصل بازدید از این منطقه فصل بهار است.

 

 آبشار آتشگاه لردگان

این آبشار درصد و نود كیلومتری شهركرد و در 40 كیلومتری شهر لردگان در دره ای روح افزا به طول 2 كیلومتر قرار گرفته است. مسیر این آبشار از محل چشمه تا اتصال به رودخانه خرسان را فضای سرسبز و بی نظیری از انواع درختان و گیاهان جنگلی فراگرفته است. شیب زیاد و پستی و بلندی های دره، آبشارهای كوچك متعددی را ایجاد كرده است. پیوند عناصر زیبای طبیعی مانند دره،سبز زار و اقلیم مناسب، فضای بسیار فرح بخشی را جهت تفرج در این مكان فراهم می آورد. سراسر بهار و تابستان این آبشار جهت بازدید مناسب است.

 

آبشار دره عشق

آبشار دره عشق در منطقه مشایخ (شهرستان اردل) در مجاورت روستای دره عشق در فاصله 110 كیلومتری شهركرد قرار دارد. این آبشار با سرعت زیاد از دل كوه بیرون می جهد و بیش از یكصد متر ارتفاع دارد. در كنار این آبشار رود كارون به آرامی جاری است و در تركیب با انارستانها و شالیزارهای روستاهای دره عشق و دورك شاهپوری، فضای شگفت انگیزی را بوجودآورده است. در اكثر فصول سال بویژه بهار بازدید از این آبشار مناسب است.

 

پارك جنگلی پروز

در منتهی الیه حدود جنبی استان در 50 كیلومتری لردگان، گردشگاه زیبای پروز با طبیعت بهشتی خود در امتداد دره ای سبز قرار گرفته است. فضای دنج و خلوت، سایه سار درختان بلند و قد كشیده این پارك، چشمه های زلال متعدد بعلاوه شالیزارهای پراكنده و درختان جنگلی اطراف، تصویری زیبا از طبیعت خداوندی را جلو چشم هر بیننده ای به نمایش می گذارد. به طوریكه كمتر گردشگر و بازدید كننده ای است كه با یكبار دیدن میل بازدید مجدد در دلش موج نزند و مسحور صحنه ها و مناظر زیبای این طبیعت دست نخورده نگردد. این پارك جنگلی فضای بسیار مناسبی برای استراحت و گردش خانواده ها و اردوهای دانش آموزی و دانشجویی است.

 

گردشگاه سیاسرد

چشمه سیاسرد در 5 كیلومتری شهر بروجن قرار گرفته است. هوای خنك و مطبوع و درختان زیبا و كهنسال اطراف این چشمه مكانی بسیار زیبا برای تفرج و استراحت ساكنین شهر بروجن و سایر گردشگران بوجود آورده است. به طوریكه همه روزه و بویژه در روزهای تعطیل این مكان شاهد گشت و گذار تعداد زیادی از مسافران و گردشگران می باشد. فضاسازی های مناسب و سهل الوصول بودن میل به بازدید از این گردشگاه را دوچندان كرده است.

 

 غار سراب باباحیدر

غار سراب در 56 كیلومتری جنوب غربی شهركرد و حدود 7 كیلومتری شهر باباحیدر (شهرستان فارسان) در مسیر دره ای زیبا و معتدل، در مجاورت روستای امیدآباد قرار گرفته است. از انتهای جاده آسفالته تا دهانه غار حدود 15 دقیقه پیاده روی لازم است. این غار شگفت انگیز دو دهانه دارد و به دلیل وجود موانع طبیعی بیش از 600 متر از آن قابل دسترسی نیست از یكی از دهانه های غار، آبی خروشان و خنك بیرون می آید ارتفاع سقف غار در بعضی از نقاط به 15 متر می رسد در دالان طویل غار قندیل های آهكی زیبا به وفور وجود دارد و فرآیند تشكیل این قندیلها ادامه دارد.

 

غار یخی چما

در فاصله 25 كیلومتری چلگرد در نزدیكی روستای شیخ علیخان یكی از نادرترین و اعجاب انگیزترین غارهای منطقه به نام غار یخی چما با قندیلهای فراوان یخی واقع شده است. از زیریخهای این غار چشمه ای با آب سرد در جریان است كه نهایتا" به سد كوهرنگ می ریزد. قرار گرفتن در دره های عمیق و انباشت حجم برفهای چندین ساله در این مكان سبب شده قندیلهای یخ و توده های عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند.

 

 كمربند سبز حاشیه زاینده رود

تمامی مسیر حاشیه زاینده رود از سامان تا قراقوش (نزدیك سد زاینده رود) دارای مناظر زیبا و چشم نواز است كه از تركیب رودخانه، باغهای سرسبز دوطرف جاده و هوای پاك بوجود آمده است. این مسیر بدلیل وجود مجموعه های تفریحی در محل پل زمانخان شرایط اقلیمی مساعد در حدود 9 ماه از سال و دسترسی نزدیك به مركز استان و شهرهای استان اصفهان همیشه مورد توجه گردشگران بوده است. در انتهای این مسیر سد و دریاچه زاینده رود وجوددارد كه به نوبه خود زیباست. در این مسیر زاینده رود هنوز از مناطق صنعتی عبور نكرده و رنگ آبی و تمیز آب همراه با هوای مطبوع و باغات سرسبز اطراف آن بسیار دلپذیر است.

 

حاشیه رود كارون

سرشاخه های متعدد رود كارون در قلمروهای غربی و جنوب غربی استان شامل لردگان، خانمیرزا، فلارد، جنوب بازفت و جنوب شهرستان اردل جریان دارند و دارای چندین عنصر ارزشمند تفریحگاهی و گردشگری از جمله آب و هوای مناسب و دلپذیر در اكثر فصول سال، نزدیكی و دسترسی مناسب به خوزستان از طریق جاده های آسفالته و وجود جنگلهای نسبتا" متراكم بلوط در حواشی مسیرهای اصلی می باشند. این رودخانه از دره های شگفت انگیزی عبور می كند و در تركیب جریان رود، جنگلهای بلوط و كوه مناظر بدیعی را عرضه می كند. از جمله بهترین این مناظر را در مسیر جاده شهركرد- خوزستان در روستای دوپلان (110 كیلومتری شهركرد) می توان مشاهده نمود.

 

 آبشار تونل كوهرنگ

این آبشار از سرازیر شدن آب تونل اول كوهرنگ بوجود آمده است. این تونل جهت انتقال آب چشمه كوهرنگ و دیگر چشمه های اطراف به زاینده رود در سال 1332 در منطقه كوهرنگ، جاییكه اكنون شهر توریستی چلگرد- مركز شهرستان كوهرنگ قرار دارد، ایجاد گردید. تلاش برای انتقال این آب به ازمنه بسیار دور برمی گردد. در زمان صفویان تلاش برای ایجاد شكاف در كوه كاركنان و انتقال آب، راه به جایی نبرد. (این شكاف كه در نزدیكی تونل است، خود یكی از دیدنی های تاریخی منطقه است)آبشار این تونل و فضاهای بسیار زیبای اطراف آن مناظر بسیار زیبایی را برای هر ببننده ای ایجاد كرده است. در تمام فصول سال حتی زمستان- به سبب نزدیكی با پیست اسكی چلگرد این مكان مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد.

نوشته شده در تاریخ جمعه 17 تیر 1390    | توسط:    |    |
نظرات()