1- پائین ترین نقطه از سطح دریا در خشكی كجا است؟
ساحل بحرالمیت در خاورمیانه حدود 400 مترپائین تر از سطح دریاهای آزاد جهان قرار دارد.

 

 

2- آیا زمین كالیفرنیا در حال نشست كردن است؟
بله، برداشت آب از سفره های زیرزمینی باعث شده تا بخشهایی از این ایالت سالی 11 سانتی متر نشست كند. ممكن است به زودی سیستمهای آب رسانی و فاضل آب در كالیفرنیا به خطر بیفتد.


3- طولانی ترین رودخانه جهان كدام است؟
رود نیل در آفریقا، كه 6695 كیلومتر طول دارد.


4- زلزله خیزترین نقطه در آمریكا كدام است؟
آلاسكا. در آن منطقه تقریبا هر سال زلزله ای با قدرت هفت ریشتر و به طور میانگین هر 14 سال یك بار زمین لرزه ای با قدرت هشت ریشتر اتفاق می افتد. میزان وقوع زلزله در ایالتهای فلوریدا و داكوتای شمالی از دیگر نقاط آمریكا، حتی از نیویورك هم كمتر است.


5- خشك ترین نقطه روی زمین كجا است؟
در آفریقا منطقه ای وجود دارد به نام “شیلی” كه در آنجا به طور میانگین سالانه فقط 76 صدم میلیمتر باران می بارد. در آن منقطه اگر بخواهیم فنجانی را از آب باران پر كنیم این كار یك قرن طول خواهد كشید.


6- عامل رانش زمین چیست؟
بارش ناگهانی و سریع باران در مدت زمانی كوتاه باعث به راه افتادن سیلی پرسرعت از گل و لای كم عمق و نخاله می شود. اما بارش ممتد و كم سرعت باران به مدت زیاد باعث رانش عمیقتر و آهسته تر زمین می شود. مواد مختلف هم در مقابل رطوبت و باران رفتاری متفاوت از هم دارند. هر ساله در ایالات متحده رانش زمین بالغ بر دو میلیارد دلار خسارت وارد می كند. در ژانویه 1982 تنها در یك شب به طرز بی سابقه ای 18 هزار مورد رانش زمین از نوع نخاله ای و كم عمق آن روی داد. در آن شب 22 نفر جان خود را در اثر رانش زمین از دست دادند و 66 میلیون دلار خسارت وارد شد.


7- نخاله با چه سرعتی می تواند حركت كند؟
در صورت وقوع رانش زمین نخاله هم مانند سیل گل و لای می تواند با سرعت زیاد به حركت درآید و تا 160 كیلومتر در ساعت سرعت بگیرد.


8- آیا مواد داخل زمین هم تحرك دارند؟
البته. دانشمندان در سال 1999 دریافتند كه مواد مذاب داخل و اطراف هسته كره زمین به شكل گردابی حركت می كنند و اینكه شكل حركتی آن مواد شبیه حركت گردباد و طوفان است. هسته زمین اشكال دیگری از حركت نیز دارد كه در ادامه این مطلب به آن خواهیم پرداخت.


9- مرطوب ترین نقطه كره زمین كجا است؟
در كشور كلمبیا منطقه ای وجود دارد به نام لیورو كه هر سال بطور میانگین در آنجا 13 متر باران می بارد. این میزان رطوبت 10 برابر از میزان رطوبت مرطوب ترین شهرهای آمریكا و اروپا بیشتر است.


10- آیا شكل زمین در فضا هم مانند شكل ماه در روزهای مختلف تغییر می كند؟
اگر از مریخ به زمین نگاه كنیم می بینیم كه این كره هم مانند ماه در روزهای مختلف اشكال مختلفی دارد. مدار حركت زمین به دور خورشید در داخل مدار گردش مریخ قرار دارد. زمانی كه مریخ و زمین به دور خورشید گردش می كنند، در طی سال، نور خورشید از زوایای مختلفی به كره زمین می تابد و از دید ناظری كه روی مریخ ایستاده باشد شكل زمین نیز مانند ماه تغییر می كند.

 

 

نوشته شده در تاریخ شنبه 19 شهریور 1390    | توسط:    |    |
نظرات()